bezoekerscentrum met horeca ontworpen door architect

Architectuur voor vrije tijd

giraffen zoo bijdorp rotterdam architect
museum door architect bezoekerscentrum met natuur
kiosk architectuur door architect
architect dierentuin dierenverblijf
architect kerk gebeds- en gemeenschapshuis architectuur
architect kiosk horeca
filmhuis architect theater
architect bezoekerscentrum boskoop  natuur
horeca architectuur door architect in bezoekerscentrum
architect zoo design
voliere architect dierenverblijf

Investeer je in een gebouw of in een bijzondere bezoekerservaring?

Een nieuw filmtheater, museum, bezoekerscentrum, kerk, horecagelegenheid of recreatiegebouw lijkt in eerste instantie een investering in een gebouw. Maar uiteindelijk investeer je in de manier waarop mensen een plek ervaren.

Goede architectuur biedt niet alleen ruimte aan een activiteit. Het versterkt de manier waarop mensen haar beleven.

Daarom beginnen wij niet bij vierkante meters, functies of gebouwtypen, maar bij de vraag:

Hoe wil je dat mensen deze plek beleven?

Mensen kiezen er bewust voor om een filmtheater, kerk, museum, bezoekerscentrum, horecagelegenheid, speciaalzaak, dierentuin of recreatieplek te bezoeken. Ze komen om te ontspannen, elkaar te ontmoeten, iets te ontdekken, geraakt te worden of even afstand te nemen van de dagelijkse drukte.

Ze zoeken iets wat ze thuis niet vinden: inspiratie, verwondering, ontmoeting, rust of een bijzondere sfeer. Tegelijkertijd willen ze zich welkom en op hun gemak voelen.

Hoe zij een plek beleven, wordt voor een belangrijk deel bepaald door de architectuur. Licht, routing, materiaal, uitzicht, akoestiek en de relatie met de omgeving vormen samen de ervaring die mensen onthouden.

Daarom ontwerpen wij niet alleen een gebouw. We ontwerpen architectuur die de activiteit ondersteunt én versterkt. We kijken naar de aankomst, de route, het daglicht, de sfeer, de relatie met de omgeving én de manier waarop de organisatie achter de schermen functioneert.

Een bijzondere plek begint met een goed gesprek.

Bel 0318 - 41 81 85 of gebruik ons contactformulier. We luisteren naar je plannen en denken graag vanaf de eerste ideeën met je mee.


Waarom LAM architects?

Omdat we eerst willen begrijpen hoe mensen een plek willen beleven. Wat bezoekers, medewerkers en andere gebruikers nodig hebben. En hoe architectuur, landschap en omgeving samen kunnen bijdragen aan een betekenisvolle ervaring.

Pas vanuit dat begrip maken we ontwerpkeuzes. Keuzes die verder gaan dan uitstraling alleen. De routing, de overgang tussen binnen en buiten, de relatie met het landschap en de manier waarop mensen een plek ervaren, bepalen samen de kwaliteit van een bezoek.

Dat heeft ook waarde voor de opdrachtgever. Een omgeving die prettig, logisch en uitnodigend aanvoelt, wordt intensiever gebruikt, beter gewaardeerd en nodigt uit om terug te komen. Tegelijkertijd kunnen zaken als toegankelijkheid, flexibiliteit, beheer en duurzaamheid vanaf het begin onderdeel zijn van het ontwerp.

Of het nu gaat om een bezoekerscentrum, recreatieve voorziening, culturele bestemming of een andere plek voor ontmoeting en ontspanning: goede architectuur begint met begrijpen. Zo ontstaan plekken waar mensen graag verblijven en die blijvende waarde creëren voor bezoekers én opdrachtgevers.

Wil je meer weten over onze visie? Lees dan ook:

Onze visie op architectuur

Architectuur voor kwaliteit van leven

Waarom gebouwen invloed hebben op hoe mensen zich voelen.

Benieuwd hoe architectuur de beleving van jouw bezoekers kan versterken?

Bel 0318 - 41 81 85 of gebruik ons contactformulier. We denken graag vroeg in het proces met je mee.


Dit zie je terug in de praktijk

Savannehuis voor Giraffen

Een ontwerp waarin bezoekers de savanne op een natuurlijke manier beleven, met architectuur die de ervaring ondersteunt en het welzijn van de dieren respecteert.

Bekijk het Savannehuis  

 Lees ook wat Ton Dorresteijn (directeur Diergaarde blijdorp) erover vertelt

 

Benieuwd naar meer voorbeelden?

Bekijk alle projecten voor Verblijf & gastvrijheid 

Bekijk alle projecten voor Publieke plekken 


Een bezoek begint vóór de entree

De ervaring van een gebouw begint niet bij de voordeur.

Soms begint die al online, wanneer iemand voor het eerst een foto van het gebouw ziet. Vervolgens bepalen de omgeving, de route, de herkenbaarheid van de entree en de eerste indruk of bezoekers zich welkom voelen.

Daarom kijken we naar de volledige bezoekersreis.

  • Hoe mensen de plek voor het eerst zien.
  • Hoe zij aankomen.
  • Wat zij als eerste opmerken.
  • Hoe zij de entree herkennen.
  • Waar zij worden ontvangen.
  • Hoe routes zich door het gebouw ontvouwen.
  • Waar ontmoeting, rust of verwondering ontstaat.
  • En hoe het bezoek eindigt.

Een goede route voelt vanzelfsprekend zonder voorspelbaar te worden. Bezoekers begrijpen intuïtief waar zij naartoe kunnen, terwijl er onderweg genoeg te ontdekken blijft.

Lees ook Wanneer voelt een gebouw vanzelfsprekend?


Ruimte voor ontmoeting, verwondering en rust

Gebouwen voor vrije tijd worden vaak door verschillende gebruikers gebruikt.

Een filmtheater ontvangt bezoekers vóór, tijdens en na een voorstelling. Een museum moet grote groepen aankunnen, maar ook ruimte bieden voor persoonlijke aandacht. Een kerk ondersteunt vieringen, bezinning en ontmoeting. Een horecagelegenheid vraagt om gastvrijheid voor bezoekers én efficiënte werkprocessen voor medewerkers.

Bij een dierentuin komt daar nog een belangrijke gebruiker bij: het dier. Een goed ontwerp ondersteunt zowel dierenwelzijn als verzorging, veiligheid en bezoekersbeleving.

Dat vraagt om verschillende sferen binnen één samenhangend ontwerp.

Open waar ontmoeting gewenst is. Rustig waar mensen willen vertragen. Overzichtelijk waar veel bezoekers samenkomen. Verrassend waar verwondering ontstaat. Praktisch waar medewerkers werken. Natuurlijk waar dieren verblijven.

Wij ontwerpen die verschillen niet als losse oplossingen, maar als één ruimtelijk verhaal.


De omgeving is onderdeel van het ontwerp

Veel gebouwen voor vrije tijd hebben een sterke relatie met hun omgeving.

Een bezoekerscentrum verwijst naar het landschap. Een recreatiegebouw opent zich naar bos, water of heide. Een kerk of cultureel gebouw heeft vaak een herkenbare plek in een dorp of stad. Een horecagelegenheid kan juist profiteren van een plein, terras of uitzicht.

Daarom ontwerpen we niet alleen het gebouw, maar ook de overgang tussen binnen en buiten.

We kijken naar zichtlijnen, landschap, bestaande bebouwing, bomen, zon, wind en de manier waarop mensen de plek benaderen.

Soms moet een gebouw opvallen. Soms juist opgaan in zijn omgeving. De plek geeft richting aan een ontwerp dat nergens anders hetzelfde had kunnen zijn.


Daglicht en natuur versterken de beleving

Daglicht verandert een gebouw gedurende de dag. Het maakt tijd, weer en seizoenen voelbaar en kan een ruimte rust, richting of juist levendigheid geven.

Ook uitzicht, natuurlijke materialen en contact met buiten beïnvloeden hoe mensen een plek ervaren.

Daarom voegen we natuur niet achteraf toe als decoratie. We onderzoeken vanaf het begin hoe het gebouw een relatie met zijn omgeving kan aangaan. Bijvoorbeeld door een patio, een beschutte buitenruimte, een doorkijk of een zorgvuldig geplaatst raam.

Deze mensgerichte ontwerpbenadering sluit aan bij de principes van Biophilic Design.

Wil je hier meer over weten? Lees dan ook:

  Waarom gebouwen invloed hebben op hoe mensen zich voelen

Waarom architectuur invloed heeft op welzijn en prestaties

Wat is Biophilic Design en wat levert het op?

 


Herbestemmen en verbouwen

Een bijzondere bezoekersplek hoeft niet altijd nieuw te worden gebouwd.

Bestaande gebouwen dragen vaak geschiedenis, karakter en herkenning in zich. Een kerk, boerderij, winkelpand of ander karakteristiek gebouw kan een uitstekende basis vormen voor een nieuwe culturele, recreatieve of publieke functie.

Daarom onderzoeken we niet alleen wat er moet veranderen, maar vooral welke kwaliteiten behouden moeten blijven.

Hoe kan de routing duidelijker? Hoe maken we het gebouw toegankelijk? Waar kan daglicht worden toegevoegd? Welke ruimtes lenen zich voor een nieuwe functie? En hoe voegen we comfort en techniek toe zonder het karakter van de plek te verliezen?

Een goede herbestemming wist het verleden niet uit. Ze geeft het gebouw een nieuw hoofdstuk.


Een gebouw dat bezoekers én de organisatie ondersteunt

Een geslaagde bezoekerservaring ontstaat niet alleen aan de voorkant.

Achter de schermen moet een gebouw minstens zo goed functioneren.

Medewerkers, vrijwilligers, beheerders, horecapersoneel, verzorgers en technici gebruiken het gebouw iedere dag. Zij hebben behoefte aan logische routes, overzicht, goede werkplekken en een gebouw dat prettig en efficiënt te beheren is.

Daarom kijken we niet alleen naar de bezoekerservaring, maar ook naar de dagelijkse praktijk.

We onderzoeken onder meer:

  • bezoekers-, personeels- en servicestromen;
  • ontvangst en kaartverkoop;
  • logistiek en bevoorrading;
  • garderobe, sanitair en horeca;
  • veiligheid en toegankelijkheid;
  • akoestiek en binnenklimaat;
  • onderhoud en flexibiliteit;
  • toekomstig gebruik.

Wanneer bezoekers en organisatie optimaal worden ondersteund, ontstaat een gebouw dat niet alleen prettig is om te bezoeken, maar ook prettig is om dagelijks mee te werken.


Samenwerken met LAM architects

Geen twee projecten zijn hetzelfde. Daarom beginnen we met luisteren.

We spreken met opdrachtgevers, management, medewerkers, beheerders en – wanneer dat past bij de opgave – ook met gebruikers of bezoekers. Hun kennis van de dagelijkse praktijk vormt een belangrijke basis voor het ontwerp.

Bij specialistische projecten werken we daarnaast samen met deskundigen, zoals adviseurs, landschapsarchitecten, tentoonstellingsontwerpers of specialisten op het gebied van dierenwelzijn.

We verzamelen niet simpelweg wensen, maar zoeken naar de behoeften erachter. Vervolgens vertalen we die samen met onze ontwerpkennis naar een helder ruimtelijk concept en een gebouw dat logisch functioneert én een eigen identiteit heeft.

Bij grotere projecten sluiten we aan bij een multidisciplinair ontwerpteam of helpen we bij het samenstellen daarvan.

lees meer over onze werkwijze 


Veelgestelde vragen

Voor welke gebouwen is Architectuur voor vrije tijd bedoeld?

Voor gebouwen die mensen bezoeken om te ontspannen, ontmoeten, ontdekken, leren, vieren of zich te laten inspireren. Denk aan filmtheaters, kerken, musea, bezoekerscentra, recreatieve voorzieningen, dierentuinen en andere publieke gebouwen.

Iedere opgave vraagt om een eigen aanpak, maar steeds staat centraal hoe architectuur de activiteit én de beleving kan versterken.

Kunnen jullie al meedenken als er nog geen concreet plan is?

Ja. Juist in de eerste fase kunnen we helpen om ambities, gebruikers, functies en mogelijkheden helder te krijgen voordat belangrijke keuzes worden gemaakt.

Ontwerpen jullie ook verbouwingen en herbestemmingen?

Ja. We onderzoeken hoe een bestaand gebouw geschikt kan worden gemaakt voor een nieuwe of bredere functie, met respect voor de aanwezige kwaliteiten en het karakter van de plek.

Hoe betrekken jullie gebruikers bij het ontwerp?

Dat hangt af van de opgave én van de opdrachtgever.

We kunnen gesprekken voeren met management, medewerkers, beheerders en andere betrokkenen. Ook kan gebruikersonderzoek worden uitgevoerd om behoeften, bezoekersstromen en knelpunten beter in beeld te brengen.

Die kennis vormt belangrijke input voor het ontwerp. Wij brengen de verschillende inzichten samen, maken afwegingen en vertalen ze naar een helder ruimtelijk concept.

Kijken jullie ook naar de bedrijfsvoering?

Ja. Een gebouw moet niet alleen aantrekkelijk zijn voor bezoekers, maar ook prettig functioneren voor de organisatie. Daarom kijken we onder meer naar logistiek, beheer, onderhoud, personeelsroutes, flexibiliteit en toekomstig gebruik.

Werken jullie ook aan dierenverblijven?

Ja. We hebben ervaring met projecten voor onder andere Diergaarde Blijdorp en met het ontwerpen van grote volières.

Bij deze opgaven kijken we niet alleen naar de bezoekerservaring, maar juist ook naar dierenwelzijn, natuurlijk gedrag, verzorging, veiligheid en logistiek. Daarbij werken we samen met verzorgers en andere inhoudelijke specialisten.

Werken jullie samen met andere ontwerpers en adviseurs?

Ja. Afhankelijk van de opgave werken we samen met de benodigde adviseurs en specialisten. We sluiten aan bij bestaande ontwerpteams of helpen bij het samenstellen van een multidisciplinair team.

 


Ontwerp een plek waar mensen graag naartoe komen

Sta je voor een verbouwing, herbestemming, uitbreiding of nieuwbouw?

Begin dan niet alleen met de vraag welke ruimtes je nodig hebt.

Begin met de vraag:

Hoe wil je dat mensen deze plek beleven?

Goede architectuur biedt niet alleen ruimte aan een activiteit. Ze versterkt de manier waarop mensen haar beleven. Zo ontstaat een plek waar bezoekers zich welkom voelen, graag verblijven en met plezier terugkomen.

Een bijzondere plek begint met een goed gesprek.

Bel 0318 - 41 81 85 of gebruik ons contactformulier. We luisteren naar je plannen en denken graag vanaf de eerste ideeën met je mee.

 


Top